A digitalizálás.......
Kazetták, Orsós szallagok, vinyl 33-as, és kemény 78-as bakelitek mentése, az archívált hanganyagok digitális úton történő minőségjavítása, CD-re vagy egyéb hordozóra történő kiírása.
De nézzük csak, miről is van szó valójában?
A digitalizálás szóhasználat, manapság igen sűrűn használatos kifejezés. A mai technikai viszonyok közepette, ma már szinte mindent lehet lassan digitalizálni. A mi esetünkben, viszont amikor egy archívumban elhelyezünk egy hangfelvételt, alapvetően az-az elsődleges szempont, hogy a megmenteni szándékozott lemezt, kazettát, magnószalagot, a lehető legkisebb átalakítás mentesen tudjuk lemásolni az eredeti hordozóról. Természetesen itt nem egyszerűen lemásolunk valamit, hanem nagy körültekintéssel próbáljuk a technikai lehetőségeink ismerete mellett, a legjobb minőségben átírni az eredeti analóg anyagunkat egy - most már mondhatjuk digitális formátumba.
Az elmúlt néhány évtized hanghordozóin, személyes és kultúrális értékeket, pótolhatatlan anyagokat tartalmazó különlegességeket találhatunk.
Pl:
- Nyelvoktató, Torna, Relaxációs, és meditációs anyagokat.
- Gyermekkori emlékeket.
- Rádió előadásokat, koncerteket, amik soha nem szerezhetők be többé.
- Nagy öregjeink élményeit, történeteiket, elbeszéléseiket.
- Néphagyományok, kultúrális események emlékeit.
Ha a régi hordozókon maradnak a felvételek, elöbb-utóbb a természetes erózió folytán annyira tönkre mennek, hogy már nem lehet őket jószerével még meghallgatni sem. Használható lejátszót keríteni, pedig ami viszonyok között nagyon nehéz. Még ha sikerül is működő lejátszót keríteni, az újra lejátszások tovább rongálják a szalagokat, lemezeket.
A maguk idejében a lemezek és a magnószalagok a hangrögzítés csúcsát adták, de a technika fejlődése miatt eljárt felettük az idő.
A rohanó világban mindenki siet, azonnali hozzáférést, hordozhatóságot, helytakarékosságot vár el az audio felvételektől. Szerencsére a régi felvételek nagrészét kissebb nagyobb veszteségek árán, de nagyon jól élvezhető minőségben lehet használni a továbbiakban anélkül, hogy az átalakítások elrontanák a végső felhasználók örömét.
Sajnos azzal mindenkinek tisztában kell lennie, hogy a régi hanganyagok minősége soha nem lesz olyan, mint egy mai technológiával készült hangfelvételé, de azért bizton kijelenthetjük, hogy lehet még majdnem csodákat tenni!
Erre a megoldásra azért van szükség, mivel a hangfeldolgozó programok csak digitális formában tudnak tovább dolgozni az információkkal. Így viszont egy olyan lehetőség nyílott meg a hanganyagok további feldolgozására a jobb minőség érdekében, ami még nem rég egyáltalán nem ált a felhasználók rendelkezésére. Az analóg hangátírásnak, és a további javításoknak erőteljesen beszűkült a köre, alapvetően az analóg lehetőségek szűk tárháza miatt.
A mai technológiák fejlődése során olyan szerteágazó hangjavítára készűlt programok álnak rendelkezésra, amivel szinte csodákat lehet tenni a hanganyagok javítása, tisztítása, vagy az utólagos minőség javítások terén.
A hanglemezek átírása után a lemezek mehanikai zajait, pattogások, sercegések, mély dübörgő zajait, szinte teljesen el lehet tüntetni a felvételekból.
A szallagon tárolt felvételek alapvető problémái, az ugynevezett Drop - Out jelenség, ami a szalagról leválló szemcsék felrakódásából eredő felvételi probléma. Ilyenkor a szallag eltávolodik a felvevő fejtől, ezáltal nincs tökéletes érintkezés a szallag és a mágnesező fej irása közben, és létre jön a felvétel elhalkulása, vagy teljes jel eltünése is.
Ilyenkor lép be az a sokat emlegetett szó, hogy digitalizáció, vagy is a digitális lehetőségeket kihasználva, vannak olyan javítási megoldások amikor az ilyen jellegű hibákat részben, vagy teljesen ki lehet javítai.